Depilacja elektrolizą a laser — porównanie

Obecnie rozwijająca się technologia umożliwia trwałe usunięcie niechcianego owłosienia. Najpopularniejszym zabiegiem jest depilacja laserem, jednak to nie jedyny sposób pozwalający na permanentne pozbycie się zbędnych włosów. Najskuteczniejszą metodą depilacji jest elektroliza, czyli elektroepilacja. W powyższym artykule przedstawiamy porównanie przebiegu obydwu zabiegów oraz ich efektywność. Zapraszamy do lektury!

Czym się różni zabieg laserowej depilacji od elektroepilacji?

Depilacja laserowa polega na naświetlaniu skóry pokrytej zbędnym owłosieniem wiązką lasera, która zostaje pochłonięta przez melaninę zawartą w cebulkach włosowych, co prowadzi do ich podgrzania i tym samym uszkodzenia w wyniku zjawiska selektywnej fototermolizy. Natomiast usuwanie niechcianych włosów metodą elektrolizy odbywa się z wykorzystaniem cieniutkiej igły emitującej prąd stały, która zostaje wprowadzona pod skórę w głąb mieszka włosowego, aby przesłać do jego wnętrzaimpuls elektryczny powodujący termiczne uszkodzenie komórek macierzystych odpowiedzialnych za wzrost włosa. Co ważne, do każdej cebulki włosa z osobna wprowadzana jest igła, dlatego też w porównaniu do depilacji laserem, epilacja metodą elektrolizy charakteryzuje się większą precyzją. Jednak z tego powodu czas zabiegu elektroepilacji jest dłuższy niż w przypadku laserowej depilacji.

Elektroliza a depilacja laserem – porównanie skuteczności zabiegów

Depilacja laserem jest efektywna jedynie podczas usuwania grubych i ciemnych włosów z dużą zawartością melaniny. W przypadku redukcji jasnego lub cienkiego owłosienia, laserowa depilacja nie daje pożądanych rezultatów. Z kolei elektroepilacja jest niezwykle skuteczna niezależnie od barwy czy grubości włosa – za jej pomocą mogą być z powodzeniem usunięte nawet siwe i najcieńsze włosy. Jednak warto mieć na uwadze, że obie metody epilacji przynoszą najlepsze efekty, tylko wtedy, kiedy zabiegi są wykonywane w trakcie fazy wzrostowej włosów (anagenie). Niestety nie ma możliwości ustalenia, kiedy dany włos znajduje się w tej fazie. Dlatego w celu uzyskania zadowalającego, trwałego efektu, konieczne jest poddanie się kilku zabiegom w odpowiednich odstępach czasowych.